You are here:
Transportblister for tubes 10 positions 483939
Quantity
Ex. VAT
Incl. VAT
| 100 | € 596,41 | € 596,41 In stock |
| 500 | € 521,86 | € 521,86 In stock |
| 1.000 | € 447,31 | € 447,31 In stock |
| 2.500 | € 372,76 | € 372,76 In stock |
| 5.000 | € 298,19 | € 298,19 In stock |
Price per 100 pieces
| Order number: | 483939 |
| Colour: | Transparent |
| External length: | 220 mm |
| External width: | 128 mm |
| External height: | 20 mm |
| Material: | Polypropylene |
| Transparency: | Non transparent |
| P620: | No |
| P650: | Yes |
| UN3373: | Yes |
| Air Transport: | Yes |
| Road Transport: | Yes |
Transport Blisters are developed for sending of medical and biological substances and are made of strong polypropylene. The measurements of Transport Blisters are carefully chosen so they fit perfectly in a PolyMed. The most of the Transport Blister scan be used as letter post combined with outer additional packaging, which gives you a important discount on transport costs. You can use them together with an absorbing sheet and the SafetyBags. Maximum lenght of the tubes 105 mm.

